Hogyan ne unj rá a futópadra?
Kevés olyan megosztó fitness eszköz van, mint a futópad. Sokak számára a téli hónapok megmentője, másoknak viszont az edzőterem mumusa, amelyen csak unalmasan lehet a kilométereket róni. A futók döntő többsége nem preferálja a futópados edzést, szívesebben edz a szabadban. De van az az élethelyzet, amikor bizony jól jön a futópad a közelben. Ha te is úgy érzed, hogy már a gondolatától is elmegy a kedved, itt az ideje, hogy új perspektívából nézd a futópadozást. Mutatunk öt hatékony módot, amellyel garantáltan elűzheted az unalmat!
5 mód, hogy feldobd a futópados edzéseket
Heti néhány futópados edzés még senkinek sem ártott meg. Azoknak sem, akik versenyszerűen űzik ezt a sportot. Az tény, hogy sokszor monoton, viszont még akár előnyödre is fordíthatod a végtelenségig ismételt mozdulatokat.
1. Egy tempó, nyugodt ritmus, majdnem olyan mint egy meditáció
Nem kell mindig izzasztó, megterhelő edzésként gondolni a futásra. Válassz egy kényelmes, állandó tempót, amelyben élvezheted a mozgás monotonitását. Hallgass zenét, egy izgalmas podcastot vagy nézz meg egy részt az éppen aktuális sorozatodból edzés közben! Ez a módszer különösen hatékony a hosszabb, regeneráló edzésekhez, amikor nem az intenzitáson, hanem a kitartáson van a hangsúly.
2. Intervallum edzés – kocogás és intenzív szakaszok váltogatása
A futópad egyik legjobb funkciója, hogy bármikor variálhatod a tempót. Az intervallum edzéssel nemcsak izgalmasabbá teheted a mozgást, de a zsírégetést és az állóképesség fejlesztését is maximalizálhatod. Kezdd egy könnyed kocogással, majd válts át egy gyorsabb, intenzívebb szakaszra. Ezeket váltogatva nemcsak a tested, de az elméd is folyamatosan aktív marad. Ráadásul a kihívások teljesítése újra és újra lendületet ad!
3. Rövid, de annál gyorsabb futás – a sprint ereje
Unod a hosszú edzéseket? Próbáld ki a rövid, de nagy intenzitású sprinteket! Állítsd a futópadot a leggyorsabb tempóra, amit még biztonságosan tudsz tartani és fuss 20-30 másodpercig teljes erőbedobással. Ezután sétálj vagy kocogj egy percet, hogy vissza nyugodjon a légzésed. Az ilyen típusú edzések gyorsak, izgalmasak és villámgyorsan megdolgoztatják a kardiovaszkuláris rendszert.
Tipp: a futópados sprintelés remek módja az intenzív edzésnek, de csak akkor, ha maximális figyelmet fordítasz a biztonságra. Mielőtt nekivágsz, alaposan ismerd meg a gép működését. Ha még nem használtál futópadot, olvass tovább, cikkünkben ehhez is hoztunk egy rövid útmutatót.
4. Közösségi futás – versenyezz másokkal, akár virtuálisan!
Tudtad, hogy a futópadod lehet az új szociális hálód? Számos applikáció és okoseszköz teszi lehetővé, hogy más futókhoz csatlakozz, akár a világ másik feléről is. Az olyan appok, mint a Zwift vagy a Peloton, izgalmas virtuális pályákra visznek, ahol versenyezhetsz vagy csapatban is futhatsz.
5. Kombináld más edzésekkel – a keresztedzés ereje
Néhány perc futás után állítsd le a szalagot vagy legalább lassítsd le kényelmes sétatempóra. Ha kézi súlyzós edzést csinálsz, maradhatsz a szalagon, de ha neked úgy biztonságosabb, akkor helyezkedj a szalag szélén lévő stabil felületekre, terpeszállásban és így végezz feladatokat a súlyzóval. Néhány guggolást, kitörést vagy planket a futópad mellett is végezhetsz, majd állj vissza a szalagra és folytasd az edzést. Az ilyen kombinált edzések nemcsak feldobják a futást, hanem a teljes testedet megdolgoztatják, egyaránt javítva az izomerőt és az állóképességet.
Először használsz futópadot?
Mutatjuk, mire figyelj:
Az első futópados edzés előtt fontos, hogy megismerkedj a gép alapvető funkcióival. A legfontosabb, hogy tudd, hogyan állíthatod le a szalagot vészhelyzetben: a legtöbb futópadon található egy színes (általában piros) vészleállító gomb, amelyet megnyomva azonnal megáll a szalag. Az is jó taktika és biztonságos megoldás, ha megfogod a kapaszkodót és kilépsz a gép két szélére, a stabil oldalsó felületre, terpeszállásban.
Az is lényeges, hogy hogyan módosíthatod a sebességet és a dőlésszöget futás közben. Ezeket általában a kijelző gombjai vagy a kapaszkodón elhelyezett vezérlők segítségével állíthatod. Ha még kezdő vagy, sétálj a szalagon vagy próbáld ki a beállításokat álló helyzetben, mielőtt komolyabb tempóra váltasz. Ha bizonytalan vagy, kérj segítséget egy edzőtől. Így nyugodtan és biztonságosan kezdheted el az edzést, elkerülve a kellemetlen meglepetéseket.
Szponzorált tartalom
2025. január 3.