Kék láva Indonéziában
Indonéziában, Jáva szigetén 126 650 km2-es területen mintegy 38 vulkán található. A sziget a pacifikus tűzgyűrű része, ami azt jelenti, hogy a Föld azon óceánparti sávjában helyezkedik el, ahol rendkívül sok aktív vulkán működik. Az egyik azonban rendkívül különleges tulajdonsággal bír!
A kéken égő láva
hirdetés
A sziget keleti részén terül el az Ijen vulkán komplexum, melynek egyik legaktívabb krátere a 2600 méter magas Kawah Ijen. Ennek a vulkánnak az az érdekessége, hogy kráterében egy hatalmas, kénsav-tó található, melynek partja mindmáig kénbányaként működik.
A vulkán belsejében lévő kénes tó
A rendkívül veszélyes munkakörülmények közt dolgozó helyiek napi 5-8 dollárért kockáztatják egészségüket azért, hogy a helyi cukor előállítás tisztítási folyamataihoz, színezőanyagok, vagy gyógyszerek előállításához megfelelő mennyiségű és minőségű kén álljon rendelkezésre, míg mellettük a Föld egyik legszebb természeti jelensége figyelhető meg, a kék láva.
A vulkán területére lerakódott tiszta kén ugyanis kékre festi a ráfolyó lávát, így az a végbemenő kémiai reakciók folytán kéken ragyog.
A tűz hatására a kén kéken ég
A kénbányászok naphosszat a mérgező füstben dolgoznak
Az aktív vulkán kitörésének kockázata mellett a kéntóból feltörő mérgező gázbuborékok jelentik a legnagyobb veszélyt a munkásokra, akik mindenféle védőruha nélkül kénytelenek a kénes bűzben dolgozni, majd pedig a kitermelt kéntömböket lecipelni a hegyről a trópusi erdőn át a gyárba.
hirdetés
hirdetés
2014. március