Érdemes 2021 végén moziba menni? - Érdemes!
Persze csak megfelelő óvatossággal a vírusra nézve, de a filmrajongók végre lassan visszamehetnek a vetítőtermekbe, hogy kinyíltak a mozik, de van is mit nézni.
Persze csak megfelelő óvatossággal a vírusra nézve, de a filmrajongók végre lassan visszaszivároghatnak a vetítőtermekbe, mert nemcsak, hogy megnyíltak a mozik, de van is mit nézni. Az eddigi koplalás meghozta gyümölcsét és meglehetősen érdekes alkotások születtek a pandémiák alatt.
A Gucci-ház; Nagykarácsony; Szellemirtók - Az örökség; Mátrix: Feltámadások
Lady Gaga már egyszer megcsillogtatta tehetségét a Csillag születik-ben Bradley Cooper oldalán, ám úgy tűnik ez nem csak múló hóbort volt számára és ezentúl viszont láthatjuk gyakrabban is a filmvásznon - nem is akármilyen filmekben. 2021 novemberére debütált a Gucci-ház, ami egy amerikai életrajzi-bűnügyi film Ridley Scott rendezésében. Alapja Sara Gay Forden 2001-es The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed című könyve. A film 1995-ben játszódik és bemutatja Maurizio Gucci olasz üzletember és a Gucci divatház vezetőjének meggyilkolását, illetve annak következményeit. A gyilkosság megszervezése egykori felesége, Patrizia Reggiani(Lady Gaga) nevéhez fűződik.
Magyar filmek a moziban, és az előzetes alapján még jók is lehetnek.
A Nagykarácsony és az El a kezekkel a Papámtól! ünnepies, mesés, romantikus miliővel csábítja a publikumot. Nem tragikus, nem melankolikus, nem háborús és még csak nem is felháborítóan amatőr. Bár tele vannak elcsépelt klisékkel, de ezeket így karácsony tájt hajlamosak vagyunk nemcsak, hogy tolerálni, még kedvelni is, így ezek a filmek szép kiegészítései lehetnek ünnepi kollekciónknak a további években is.
Egy igazi kultuszfilm, a Szellemirtók, folytatása is fut már a mozikban, a Szellemirtók – Az örökség. Ezt azok fogják igazán értékelni, akik látták az eredeti '84-es filmet, majd annak '89-es második részét és emlékeznek a klasszikus szereplőkre, karakterekre, szellemekre. Az amerikai sci-fi filmvígjáték, melyet Jason Reitman és Gil Kenan forgatókönyvéből Jason Reitman rendezett, főbb szerepeiben Mckenna Grace, Finn Wolfhard, Carrie Coon és Paul Rudd látható. Utóbbi a filmben nagyszerű választásnak bizonyult, hiszen megfelelő komolysággal, ám mégsem feszesen támogatja az örökös gyerekek felfedezéseit múltjukkal és jelenükkel kapcsolatban. A mozi annak ellenére, hogy folytatás, túl tud nőni előzményein és kialakít egy sajátságos világot, ami inkább szól a mai fiataloknak, mintsem a régi széria idősebb kedvelőinek, de a filmben elhelyezett easteregg-ek egyértelműen nekik szólnak.
A Marvel univerzum kedvelői sem maradnak néznivaló nélkül, nekik érkezik az Örökkévalók, majd a Pókember - Nincs hazaút. Érdeklődve várjuk, hogy még mit tud mutatni ez a világ, amit még nem láttunk, bár talán sokan érezhetjük azt, hogy Thanos legyőzése egyfajta lezárása is volt ennek a szériának és nem kellene feszegetni még tovább ezeket a szálakat - ez a meglátás főleg az Örökkévalókra vonatkozik - ám még az is lehet, hogy kellemesen csalódunk.
A gyerekek sem maradnak mese nélkül, érkezik az Énekelj 2-dik része, és a kisebbeknek az Encanto a Walt Disney-től, ami egy különleges családról szól, a Madrigalokról, akik rejtve élnek Kolumbia hegységeiben. Mágikus otthonuk egy nyüzsgő városkában található, a csodákkal és bűbájjal teli Encantóban.
Két életrajzi filmet is láthatunk év végén a vásznon. Az egyik a nagy port kavart Spencer, ami Diana életének utolsó időszakát mutatja be eléggé vontatottan és elesettnek feltűntetve az egykori hercegnőt, nem megjelenítve boldog napjait, életenergiáját, jótékonykodásait, amik számára olyan mérhetetlenül fontosak voltak, hogy nem is értjük, hogy lehet ezeket kihagyni egyetlen róla szóló filmből is. Helyette túlzsúfolták nyomasztó érzésekkel, figyelő tekintetekkel, fenyegetettséggel, ami biztosan jelen volt a szívek királynőjének életében, de hogy ez tette volna ki, az a róla készült archív fotókon is jól látszik, hogy nem igaz. A másik film ebben a kategóriában közel sem kavart akkora port, ám annál élvezetesebb, ez pedig a Celine Dion életét feldolgozó Aline. Amellett, hogy hallhatjuk az énekesnő csodás hangját, részesei lehetünk egy olyan jó kedélyű életnek, ami bár közel sem volt akadálymentes, mégis végig megtartotta pozitív látásmódját és ezt a film is tökéletesen át képes adni.
2021 végére pedig egy nagy durranást tartogatott nekünk Hollywood, mégpedig a Mátrix feltámadások című folytatást. 2003-ban véget ért a Mátrix trilógia és az a korszak is, ami berobbantotta az életünkben a mesterséges intelligenciát, a virtuális világokat, a programozás megfejthetetlen világát. Innentől kezdve rohamosan fejlődött a technológia, olyannyira, hogy az akkori filmekben használt szupermodern eszközök már azt követően két-három évvel elavultak voltak, mára pedig talán csak ásatásokon találunk olyan kellékeket, amik a kockavilág egyik legkultikusabb filmjében alapkellékként szerepeltek. Mégis az alapkérdés talán még ma is érvényes lehet - hol a tudat határa, mi van a gépen túl, lehet, hogy csak egy beprogramozott mesterséges világban élünk és mögötte csak a rideg valóság van, vagy lehet, hogy az is csak egy program? Ezt a gondolatmenetet feszegeti, gondolja tovább a 2021-es folytatás, melynek előzetese sokkal izgalmasabb, mint ami Keanu Reeves arcán látszik.
SNK
2021. december 2.