Tucatnyi elefántéval vetekedett a súlya az Argentínában feltárt titanoszaurusznak

Csaknem tucatnyi elefántéval vetekedett a súlya annak az Argentínában feltárt titanoszaurusznak, amely fejétől a farkáig egy focipálya harmadát képes lett volna elfoglalni.

Notocolossus gonzalezparejasi rekonstrukció

A Notocolossus gonzalezparejasi rekonstrukciója (Háttér nélküli rekonstrukció alkotója: Nobu Tamura)

hirdetés

A kutatók fosszíliák egész sorára bukkantak a mai Argentína területén végzett munkálatok során. A maradványok a Notocolossus gonzalezparejasi faj példányaitól származnak. Ezek az őshüllők 25-28 méter hosszúak és akár 66 tonnásak is lehettek.

Notocolossus gonzalezparejasi méretei

A Notocolossus gonzalezparejasi méretei

A fosszíliák felfedezésében részt vevő Matthew Lamanna, a pittsburghi Carnegie Természettudományi Múzeum munkatársa szerint a csapatban mozgó gigantikus lények minden lépése bölénycsordák vonulására emlékeztető rengéseket idézhetett elő.

Notocolossus gonzalezparejasi méretei az emberéhez képest

A Notocolossus gonzalezparejasi méretei az emberéhez képest

Az argentínai Mendoza tartományban működő Cuyói Nemzeti Egyetem munkatársa, Bernardo Gonzalez Riga által vezetett kutatócsoport két őshüllő megkövesedett maradványait elemezte és eredményeit a héten közölte a Scientific Reports című tudományos folyóiratban.

hirdetés

A Notocolossus gonzalezparejasi a mai Patagónia peremén élt nagyjából 86 millió évvel ezelőtt, a krétakorban. A nyaka elég hosszú volt ahhoz, hogy könnyű szerrel csemegézzen az aljnövényzetből és a fák lombjának legtetejéről is. Hosszú farka pedig valószínűleg menekülésre sarkallta a többi teremtményt.

Hatalmas mérete ellenére a Notocolossus gonzalezparejasi eltörpülhet a világ legnagyobb titanoszaurusza mellett, amelynek maradványait ugyancsak a közelmúltban tárták fel Patagóniában. A csaknem 100 millió évvel ezelőtt kihalt dinoszaurusz, amelynek még tudományos neve sincsen, 37 méter hosszú volt, kanapéméretű combcsontokkal.

"Egészen biztosan különböző fajokba tartoznak, mivel ez a dinoszaurusz legkevesebb tízmillió évvel idősebb a Notocolossusnál, és más kőzetektől kerültek elő a maradványai" - idézte a Pittsburgh Post-Gazette című lap internetes oldala a szakembert.

Notocolossus gonzalezparejasi csontjainak feltárása

A Notocolossus gonzalezparejasi csontjainak feltárása

Gonzalez Riga szerint a titanoszauruszok voltak a valaha élt legnagyobb súlyú szárazföldi teremtmények. A csontjaik, különösen a hátgerincük, levegősek voltak, ami könnyűvé, de erőssé tette őket. Ezek a lények az elmúlt 600 millió év egyik legforróbb időszakában éltek, amikor szinte sarkponttól sarkpontig dús növényzet borította a bolygót. A titanoszauruszoknak közösségi fészkelőhelyeik voltak és a kövületek tanúsága szerint csordában mozogtak.

hirdetés

Egy elmélet szerint a növényevő dinoszauruszoknak egyre nagyobbra kellett nőniük, hogy kivédhessék az egyre nagyobb ragadozó társaik támadásait. "Azt hiszem biztosra mondhatom, hogy még nem találtuk meg a legnagyobb dinoszauruszt" - jegyezte meg Lamanna.

Forrás: MTI

2016. január