Szellemkórházzá lett a Beelitz-Heilstätten-i kórház, ahol egykoron még Hitlert és Honeckert is kezelték
Kevés olyan viharvert kórház létezik a világon, mint a Beelitz-Heilstätten-i kórház. A csaknem 60 épületből álló, hatalmas területen elterülő Berlinhez közeli komplexumot a XIX. század végén kezdték el építeni, s eredetileg TBC-ben (tuberkulózisban) szenvedő betegek ápolására szánták természetközeli fekvéséből fakadó, kiváló levegője miatt (Beelitz-szanatórium).
1916-ban a somme-i csatában megsebesült Adolf Hitlert is itt kezelték
hirdetés
A kórház kálváriája az I. világháború kitörésével kezdődött, amikor is részlegesen hadikórházzá alakították át, ahol többek között, 1916-ban a somme-i csatában megsebesült Adolf Hitlert is kezelték. A rövid békeidőszakot követően a II. világháború sem kímélte az intézményt, melynek jó néhány épületét szövetséges bombatalálat pusztította, majd a Vörös Hadsereg megszállása alá került és egészen 1990-ig katonakórházként működött.
Ekkoriban itt kezelték Erich Honecker német kommunista vezetőt, az NDK államtanácsának elnökét is, aki májrákkal feküdt az egykor nívós, jó nevű intézményben.
A szovjet csapatok 1994-es kivonulását követően aztán próbálták privatizálni az épületet, de ez nem sikerült, így egy részében még egy darabig Parkinson-kórban szenvedőket ápoltak, de csak 2000-ig, aztán az egész kórházi épületegyüttes az enyészeté lett, s ma már csak omladozó falak és rozsdás, hátrahagyott eszközök emlékeztetnek az egykoron itt folyó gyógyító tevékenységre.
hirdetés
Az ezredforduló előtt még betegeket ápoltak ezen a helyen
hirdetés
2015. április