HIRDETÉS

Szelíd gyógymódokkal az allergia ellen

Napjainkban, a ma már népbetegségnek számító allergia egyre nagyobb problémát jelent. A felnőtt lakosság 20%-a szenved valamilyen allergiás betegségben (ekcéma, asztma, táplálékallergia, szénanátha stb...).

Allergia, keresztallergia

A leggyakoribb allergiás betegség a szénanátha, melynek oka az immunrendszer virágporokkal szembeni túlérzékenysége. Tavasszal, nyáron a fű, fa (fűz, szil, nyár, platán, kőris, nyír, parlagfű stb...) pollenjei jelennek meg tömegesen a levegőben. Ehhez még hozzájárul a növekvő környezetszennyeződés, a városi életforma és az ezzel járó stressz. A táplálékok előállításához felhasznált adalékanyagok, színezékek, tartósítószerek szintén befolyásolják az allergiás betegségek gyakoriságát.

Mi játszódik le ilyenkor a szervezetben?

Allergia, keresztallergia

A belélegzett káros pollenek allergénként (antigénként) viselkednek, és a szervezet immunsejtjei (B sejt) által előállított y alakú fehérjéhez, antitesthez (immunglobulinhoz IgE) kötődnek. Az így képződött egység kapcsolódik a hízósejtek felszínéhez. Ismételt találkozás az antigénnel már "gyulladásos" anyagokat szabadít fel, pl. hisztamint. Ezek intenzív viszketést, heves tüsszögési folyamatokat válthatnak ki. Ha a pollentartalmú levegő belégzése folyamatos, akkor a tünetek is állandóan fennállnak.

Az antitestek hatásmechanizmusának lényege az, hogy specifikusak az allergénre, ha viszont több antigén nagyban hasonlít egymáshoz, az antitest nem mindig tud különbséget tenni közöttük, ezért többféle antigénhez is képes kötődni ugyanaz az antitest. Ezt nevezzük keresztreakciónak, ami az allergiáknál tovább fokozza a problémát.

Bármi kiválthatja az allergiás reakciót, azonban többnyire idegen fehérje vagy növényi eredetű anyag áll a háttérben. A környezetben előforduló leggyakoribb allergének: fű, virágok és fák pollenjei, állati szőr és toll. Ezt allergia tesztekkel ajánlatos kiszűrni.

Hogyan gyógyíthatjuk az allergiát?

A hagyományos gyógyszereként ún. antihisztaminok szedését javasolják, illetve súlyosabb esetekben szükség lehet szteroidok alkalmazására is. Sajnos ezeknek a gyógyszereknek sok mellékhatása lehet, és nem is mindig szüntetik meg a problémát.

Van azonban más megoldás is!

Hogyan gyógyíthatjuk az allergiát?

A hagyományos gyógyszereként ún. antihisztaminok szedését javasolják, illetve súlyosabb esetekben szükség lehet szteroidok alkalmazására is. Sajnos ezeknek a gyógyszereknek sok mellékhatása lehet, és nem is mindig szüntetik meg a problémát.

  • A megfelelő homeopátiás szer alkalmazásával hatékonyan vehetjük fel a harcot az allergia ellen. Ebben kérjük ki szakember véleményét.
  • Sok A- és C-vitamint tartalmazó étket kell fogyasztani a nyálkahártya erősítése és a szervezet ellenálló erejének növelése céljából.
  • A Ligetszépe olaj sok esszenciális zsírsavat tartalmaz, mely elősegíti a szervezetben a gyulladásgátló (prosztaglandinok) anyagok képződését.
  • Csökkenti a szénanátha tüneteit különböző stimuláló anyagok fogyasztása, mint pl. a hagyma, a fokhagyma, a torma, a mustár, a káposzta, a zsázsa, a méz és az almaecet.
  • A Bach virágeszenciával is jól kezelhető az allergia: túlérzékenység esetén az iszalag, a mimulus, mérsékli a tüneteket, a nebáncsvirág a bőr és a nyálkahártya-irritáció esetén hasznos.
  • Alkalmazhatunk gyógynövény tinktúrát, melyet naponta két vagy három alkalommal kell használni két hétig. Azonnali megkönnyebbülést, hosszabb távon (2-3 hónap) gyógyulást is nyújthat. Töltsünk meg egy kisebb befőttes üveget a gyógynövénnyel, és öntsünk rá kb. 30%-os alkoholt. A gyógyszertári alkoholt (70%-os) hígítsuk. Két hétig tartsuk benne, lehetőleg napos helyen, utána szűrjük és máris alkalmazható. Alkalmazása: naponta 3x1 kávéskanállal tegyük teába vagy ásványvízbe. Szöszös ökörfarkkóró (Verbascum thaphsus) megnyugtatja és ellazítja a légzőrendszert és mérsékli a szénanáthát kiváltó ingerek következményeit. Gyömbérgyökér (Zingiberis officinális) meleget adó, a tüdő működését javító stimulálószer. Szemvidítófű (Euphrásia officinális) adsztringes (összehúzó) hatása van a felső légutak nyálkahártyájára. A hurut ellen is jó hatású. Gyermekláncfű (Taraxacum officinale) serkenti az emésztőrendszert és a májat. Kasvirág (Echinacea angustifolia) erősíti az immunrendszert. Akik e gyógynövények pollenjére allergiás, ne alkalmazza!
  • Egyéb alternatív gyógykezelésként szóba jöhet még az ellenálló képesség általános javítása és a stressz csökkentése relaxációs, meditációs terápiákkal.

Keresztallergiák

Mint már említésre került, keresztallergia fellépése esetén az allergiát okozó allergénhez hasonló, más allergén ugyanolyan allergiás tünetet vált ki! Fontos ezért tudni, hogy minek, mik a keresztallergénei:

Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka.

Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.

Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokadó.

Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.

Földimogyoró: dió.

Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.

Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi.

Dr. Gálik Ágnes

2013. szeptember