Párosítsd könnyedén a színeket az outfittedben
"York napsütése rosszkedvünk telét. Tündöklő nyárrá változtatta át." - mondja ezt szigorúan és valószínűleg fekete ruhában III. Richárd. És valóban, a feketében, szürkében megjelenő drámai tél lassan elillan és felváltja a derűs, bohókás tavasz, majd a nyár. Nem elég, hogy ruhatárunkban és öltözködésünkben amúgy is - akár napi szinten - dilemmát okoz a megfelelő színek kiválasztása, hanem még az élénkebb árnyalatokkal is kezdeni kellene valamit...
Rengeteg stylist javasolja a legegyszerűbb és alapszínekből álló ruhakészlet összeállítását, amelyben többnyire egy farmer, szövetnadrág, ingek, pólók, pulóverek szerepelnek, fekete, fehér, kék, bézs, khaki színben. Férfiak esetében ideális egy sötétkék, vagy szürke öltöny beszerzése is. Ezeket az alapdarabokat tökéletesen lehet kombinálni, mind a színeket, mind pedig a stílusokat illetően. Tavasszal és nyáron viszont előkerülnek az élénkebb, változatosabb színek és azok különféle kombinációi. Na de, mégis mit mivel vehetünk fel? Vannak egyáltalán aranyszabályok, amelyeket be kell tartanunk?
Színek és kombinációk
A befelé fordulós, komor téli időszakot követően nem csoda, hogy a természet színei visszaköszönnek a ruhatárunkban és mi is egy kicsit "megvadulunk". A napsütés és a meleg idő önkéntelenül is magával hozza a nyitottságot, energiát és ezzel együtt a csodás élénk színeket, előtérbe kerülnek a könnyedebb ruhadarabok is. Persze egyéniség kérdése is, hogy ki mennyire hajlandó a megszokott színektől eltérni, de tény, hogy pár tavaszi/nyári darab nemcsak a ruhatárunkat dobja fel, hanem a kedvünket is derűssé varázsolhatja. Az óvatos duhajok kezdhetnek néhány élénkebb kék árnyalattal, nem kell rögtön a rikító rózsaszínre gondolni, vagy harsány színekben pompázni. Szépen lassan lehet kísérletezni a különféle színek kombinációival. Az azonban nem mindegy, hogy milyen színeket viselünk egyszerre. Nem kell évekig tanulni, hogy milyen színek hogyan passzolnak össze, vagy milyen árnyalatok az előnyösek számunkra. Elég néhány alapszabállyal tisztában lenni és máris nem egy vásári papagájra emlékeztet majd a szettünk, sokkal inkább egy kifinomult színes egyéniség tökéletes megmutatkozása lesz.
Mit igen és mit nem?
Nos, itt is mondhatnánk nagyvonalúan, hogy már mindent lehet, minden divat, a lényeg az egyéniség és az, hogy mit bír el, meddig lehet a színek kavalkádjában elmenni, ki, milyen extrém megjelenésig mehetünk el. Azért jobb, ha ebben is tartjuk a mértéket, mert könnyen összesúghatnak a hátunk mögött, ha kissé túlzásba esünk. Éppen ezért érdemes saját színeinkhez (például haj, bőrtónus, szemszín) igazítani a ruházatunkat, amit viselünk és ehhez mérten néhány alapszabályt betartani.
Tényként kezeljük, hogy a fekete többnyire mindenkinek jól áll (persze azért itt is vannak kivételek), általában azt mondják, hogy a sötétebb típusoknak (barna haj, barna szem) a világos vagy kissé sötét pasztell színek, mint a királykék, a világosabb típusoknak, például szőke hajjal és kék szemmel, a sötét árnyalatok állnak jól, a vöröshajúaknak, vöröses típusúaknak pedig a világos pasztellszínek, mint a rózsaszín, vagy egy élénkebb smaragdzöld vagy bíbor. Persze az "alaptípusokat" is tovább lehet bontani, specifikusan, részletesebb szempontok alapján. Vannak hideg, meleg típusok, megkülönböztetünk tavasz, tél, nyár és ősz típusokat, sőt ezek kombinációit is. Akit ez részletesebben érdekel legjobb, ha felkeres egy profi színtanácsadót, aki feltérképezi és meghatározza az illető típusát, sőt azt is, hogy pontosan milyen színek állnak jól neki.
A színek megfelelő kombinálása tanulható, de van, akinél hosszabb folyamatot vesz igénybe, ezért kezdetben érdemes egy színnél maradni, és csak ezt követően szükséges finomhangolni a különböző árnyalatokat. Ha nem vagyunk biztosak az összeállításban, adjunk hozzá egy semleges színt, például feketét vagy fehéret.
A semleges színek - fekete, fehér, barna és khaki - igazi életmentők, mert bármivel kombinálhatjuk őket. A kék farmer szintén semleges árnyalatnak tekinthető, mivel jól kiegészíti a többi színt. Amikor még csak tanuljuk a színeket kombinálni, a fekete például megtaníthat arra, hogyan viseljük a pinket vagy a zöldet, míg a fehér a kéket vagy a zöldet egészíti ki. Általános szabály, hogy háromnál több színt nem szabad kombinálni; négy szín együttes megjelenése az öltözékünkben már kissé furcsán hathat, ezért bánjunk óvatosan a kiválasztott színek mennyiségével és árnyalatával. Most, hogy néhány "színes" alapkérdést tisztáztunk indulhat is a tavaszi ruhatár felfrissítése!
Szponzorált tartalom
2023. május 3.