HIRDETÉS

Kenyértésztában sült sonka

Sokan a húsvét elmaradhatatlan fogásának tartják a sonkát, amelyet ugyan a legtöbben egyszerűen megfőznek és tormával kínálnak, de ha valamiért ezt a maga egyszerűségében páratlan ínyencséget sem találnánk elég ünnepinek, másként is elkészíthetjük a jó minőségű, hagyományos füstölésű sonkát. Rozsos kelt tésztába „csomagolva” például látványnak sem utolsó, nem is beszélve arról, hogy így a sonka megőrzi a benne lévő nedvességet, a tészta pedig maga is átveszi a sonka fenséges ízét.

Kenyértésztában sült sonka

Kenyértésztában sült sonka (Forrás: Croatia-times.com)

Hozzávalók:

A rozsos tésztához

1 evőkanál aktív élesztőpor

1/4 csésze melasz

3 evőkanál folyékony méz

3 csésze (750 gramm) finomliszt

3,5 csésze (875 gramm) sötét rozsliszt

1 evőkanál fűszerkömény

1 evőkanál őrölt koriander

2 teáskanál só

1 teáskanál őrölt kardamom (elhagyható)

A tésztába

1 szép darab (4,5 – 5,5 kilogrammos) hagyományos füstölésű sonka

3/4 teáskanál fekete bors

1/4 teáskanál őrölt szegfűszeg

1/4 teáskanál őrölt szegfűbors

1 csésze barna cukor

1-2 csésze dijoni mustár

Elkészítés:

1. Az étel megsütését megelőző napon tegyük az élesztőport 60 ml langyos-meleg vízbe, és hagyjuk állni, amíg a tetején meg nem jelenik a jellegzetes hab.

2. Eközben a melaszt, mézet és 430 ml vizet melegítsünk fel, keverjük el őket alaposan, majd hagyjuk lehűlni legalább 44 fokra.

3. Tegyük egy konyhai robotgép táljába a finomlisztet, a fűszerköményt, a koriandert, a sót és a kardamomot, majd robotgéppel a keverő lapátot használva dolgozzuk össze alaposan, lassú fokozaton. Adjuk hozzá a melaszos keveréket és az élesztős vizet, ezt is lassú fokozaton dolgozzuk össze, mielőtt újabb 3 percig immár magasabb fokozaton kevernénk. Vegyük le a lapátot, és lassú fokozaton használjuk a robotképet immár a dagasztó kampóval. Apránként adjuk hozzá a tésztához a rozslisztet, jó esetben egy ragacsos tésztát kapunk eredményül.

4. Közepes fokozaton dagasszuk tovább, szükség szerint további rozslisztet is adhatunk hozzá. Tegyük ezt egészen addig, amíg a tészta már nem lesz ragacsos, hanem ruganyosabbá válik.

5. Kézzel is hajtsuk és nyújtsuk néhányszor a tésztát, majd formázzunk belőle egy gömböt, helyezzük egy kiolajozott tálba, és fedjük egy konyharuhával. Pihentessük kb. 2 óráig, ez alatt a duplájára kell dagadnia.

6. Ezután kézzel dagasszuk egy kicsit, tegyük vissza a tálba, fedjük le fóliával, és tegyük 10-24 órára a hűtőbe.

7. Mielőtt másnap ismét kivennénk a tésztát, hagyjuk szobahőmérsékleten állni 1-2 órát.

8. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, mielőtt nekilátunk a tészta megtöltésének.

9. Először nyújtsunk egy kisebb darab tésztát (elég, ha ez a darab tészta picivel nagyobb, mint maga a sonka), majd kenjünk rá a mustárból, szegfűszegből, esetleg a szegfűborsból is. Tegyük rá a sonkát, majd hintsük meg a fűszerekkel.

10. Nyújtsunk újabb, most már nagyobb adag tésztát, amivel fedjük be egészen a sonkát. A nagyon túllógó széleket levághatjuk, egyébként pedig nyomkodjuk össze a tészta alsó és felső részét. Ha sok tészta megmaradt, akár kis tésztalevelekkel, mintákkal is díszíthetjük a tésztabatyunk tetejét.

11. Tegyük az egészet kizsírozott sütőtálba, majd kenjük le tojással alaposan a tésztát.

12. Süssük 40-60 percig, amíg szép aranybarna nem lesz.

13. Tálalás előtt hagyjuk hűlni 15 percig, majd szeleteljük fel.

Diós Anita

2018. március