Így tervezd meg a kondizást!
A rendszeres testmozgás a legjobb módszer a testi és a szellemi egészség megőrzéséhez. Azonban a siker érdekében szükség van egy jó edzésterv felépítésére, amely természetesen időről időre felülbírálható. A cikkben a tervezés lépéseit vesszük sorra.
A fizikai aktivitás minden korosztály számára ajánlott, hiszen fejleszthető általa az erőnlét, javul az állóképesség, valamint az önbizalom növelésében is szerepet játszik. Az edzés által csökken a stressz és javul a hangulat.
A cél és a beosztás
A kezdő edzésterv elkészítése nem bonyolult feladat, csupán néhány egyszerű lépésből áll. Az edzésprogram összeállításának első lépése a konkrét és reális célok meghatározása, amelynek jelentős szerepe van, hiszen ettől függ a terv többi része. Azt kell meghatározni, hogy honnan hová szeretnénk eljutni. A cél lehet többek között fogyás, általános fittség megőrzése vagy alakformálás.
Ezt követően a beosztás elkészítésére kell sort keríteni. Kulcsfontosságú szerepe van, hiszen a tervnek illeszkednie kell a mindennapi életünkhöz. Nemcsak azt kell meghatározni, hogy hetente hány alkalommal kerüljön sor az edzésre, hanem azt is, hogy azok milyen hosszúságúak legyenek. Továbbá a tervezéskor figyelembe kell venni a napi teendőket, hogy az edzés ne váljon teherré, hanem az életünk természetes része legyen. Induláskor érdemes heti 2-5 alkalmat tervezni, és egy alkalom legyen legalább 60 perces.
Gyakorlatok, ismétlések és szettek
A harmadik lépés a megfelelő gyakorlatok kiválasztása. Első alkalommal érdemes felkeresni egy személyi edzőt és konzultációt kérni, aki segít a célokhoz illeszkedő gyakorlatokat kiválasztani. Továbbá megmutatja a kondigépek helyes használatát.
Ma már letölthetőek olyan applikációk, amelyek edzésterveket tesznek elérhetővé. Mielőtt ezekbe bárki belekezdene, javasolt, hogy egy edzővel konzultáljon, aki elmondja, hogy javasoltak-e az adott gyakorlatok számára.
A hatékonyság szempontjából a következő lépés is fontos, amely az ismétlések és szettek számának meghatározása. Természetesen ez is függ a kitűzött céloktól és az edzettségi szinttől. Érdemes kombinálni a gyakorlatokat, hogy az izmok minden része megfelelően meg legyen dolgoztatva. Továbbá javasolt a szettek között hagyni néhány perc szünetet.
Bemelegítés és nyújtás
A hatékony tervnek kötelező részét képezi az edzés előtti bemelegítés, valamint az edzés utáni nyújtás. Az előbbi célja az izmok felkészítése a terhelésre, az utóbbinak pedig az izmok regenerációjában van fontos szerepe, csökkenthető általa az izomláz, és növelhető az izmok rugalmassága. Teljesen mindegy, hogy milyen edzésformáról van szó, a bemelegítést és a nyújtást nem szabad kihagyni. Amennyiben elmaradnak, komoly sportsérülésekre lehet számítani.
Egyszerűen összefoglalva a kondizás megtervezése több lépésből áll, amelyek mindegyike hozzájárul a célok eléréséhez. Számos előnye van, például növeli a motivációt, hatékony időbeosztást eredményez, lehetővé teszi a megfelelő regenerációt, változatosságot biztosít, rendszert visz a mindennapokba, valamint hozzájárul az egészséges életmód fenntartásához. További információ: Brillfitness.hu
Szponzorált tartalom
2024. július 19.