Egy 5.000.000$-os övcsat és a valódi bőr övek titka
"Sose szabad az eleganciát összetéveszteni a sznobsággal" - mondta Yves Saint-Laurent.
Nos, vajon valóban így van? Még akkor is, ha egy 5.000.000 (!) dolláros ékszerről van szó? Elsőre persze nekünk is a gyémánt juthat eszünkbe, ami nem is áll túl távol az igazságtól, de ennél egy jóval összetettebb és kifinomultabb precíziós szerkezetet álmodtak meg, a hétköznapi kiegészítők luxus kategóriájában. Nem, nem egy karóráról van szó, de visszatérünk még erre később.
A kép csak illusztráció! (Forrás: pixabay.com; Fotó: Couleur; Módosította: Seres-Nagy Richárd; Licenc: Pixabay License (Free for commercial use; No attribution required); Link: https://pixabay.com/photos/belts-belt-buckle-leather-metal-1286399/)
Nem csupán nadrágtartó
Nézzünk most szét a bőr kiegészítők világában, hiszen méltatlanul kevés szót ejtünk az övekről, pláne a minőségükről és annak minden előnyéről, hátrányáról. A derékszíj általában alapdarab a ruhatárban, de a praktikusság fogalmán jócskán túlmutat. Nemcsak divatkiegészítőként funkcionál, hanem - minden túlzás nélkül - viselője stílusát hűen tükröző társ a mindennapokban. A mű- és valódi bőr szíjak azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik, valójában nagyon széles spektrumon mozog minőségi kategorizálásuk bőr és bőr között is.
Laikusként legszembetűnőbb az árbeli különbség, ez az eltérés a különböző minőségű alapanyagokból és az előállítási technikából adódik. Az állati eredetű övek leggyakrabban bivaly- illetve marhabőrből készülnek, de nem ritka a sertés-, juh-, sőt krokodil, kígyó vagy strucc bőrből készült szíjak sem. Mi most a marhabőrrel foglalkozunk, amiről tudniillik, hogy a legjobb minőséget az állat hátát és oldalát borító legtömöttebb irharéteg, azaz a krupon adja.
TOP 3 - Valódi Bőr
A legidőtállóbb bőrt a külső tömött rostból kapják, az alsóbb rétegekből - a lazább rostszerkezet miatt - pedig egyre kevésbé strapabíró alapanyagot nyernek ki. Ennek értelmében nagyrészt három osztályba soroljuk a bőrtípusokat:
Genuine Leather
A bronzérmes, az olcsó árkategóriájú, tartósság és strapabírás szempontjából is gyengébb Genuine. Általában a jó minőségű bőrből hasítják le ezt a lazább rostszerkezetű alsóbb réteget, de keverhetik más bőrdarabokkal vagy mesterséges kötőanyaggal is. A feldolgozás során egyik oldalát festik, ami változatos megjelenésű termékeket eredményez, ugyanakkor homogén sima felülete vagy a szabályszerűen ismétlődő mintázat árulkodó jele annak, hogy ezzel a bőrtípussal van dolgunk.
Vásárláskor legyünk körültekintőek és kerüljük a Genuine Leather feliratú divatöveket, ha kiváló minőséget szeretnénk. A feltűnően sima felületen túl további figyelmeztető jel a 2000-4000 Forintos árkategória is. Fast fashion üzletekben és olcsó árusoknál futhatunk bele az ilyen silányabb minőségű derékszíjakba, amit ellenőrizhetünk úgy is, hogy kissé meghúzva - a laza rostszerkezetnek köszönhetően - megnyúlik az anyag. Ezek az övek a bőrhöz nem méltón hamar tönkre mennek. Laza szerkezete miatt, eldeformálódik és csúnyán kinyúlik a használat során.
Top Grain Leather
Az előkelő második helyet a korrigált barkájú bőr foglalja el, elnevezése az előállítási technikából ered. A legellenállóbb felső réteget, a barkát, - amely az állat fajtájára jellemző egyedi erezetet és mintázatot adja - lecsiszolják, ezzel egy kicsit vékonyabb, könnyebben megmunkálható - emiatt pedig olcsóbb - sima, egységes felületet kapva. Az így előállított termék időtállósága szerényebb, mint a teljes értékű bőré, valamint egy nagyon lényeges tulajdonsága, a lélegzőképessége is csökken.
A "top" már jó jel, ez a csúcskategória alját jelöli, ami egy nagyon megbízható nívót takar. Sajnos a gyártók ritkán használják ezt a fajta jelölést, annak ellenére, hogy sok szíj ilyen minőségű anyagból készül. A Genuine mellett ez a másik legelterjedtebb bőrtípus az üzletekben, azonban jobb minősége révén drágább is (ez már nem a pár ezer forintos kategória). A korrigált barkájú bőr megfelelő ápolás mellett akár 8-10 évig is tökéletesen kielégíti a hétköznapi igényeinket, ezért költséghatékonyabb beruházni rá, hiszen nem fog cserben hagyni, mint egy jóval olcsóbb típus, amit 1-2 évente cseréni kell, és végül összességében többet költünk rá, mintha egyszer befektettünk volna egy jobb minőségbe.
Teljes értékű bőr
Az abszolút aranyérmes a teljes értékű bőr (Full Grain Leather), amely a legkarakteresebb és legtartósabb típus. Az állat természetes szépségét megőrző barkaminta erezete és apró tökéletlenségei teszik egyedivé a felületét. A bőrtermékek csúcskategóriáját az előállítás során nem csiszolják, ezért nem is vékonyodik el, megmunkálása nehezebb, és ebből adódóan jóval drágább is. Nagyon jó lélegzőképessége révén az így kikészített bőr a használat során a testünkből kipárolgó olajokat elnyeli, ezzel jellegzetes esszenciát kap, nemesedik a patinás öregedési folyamat során.
A teljesértékűsége révén hosszú távra, nemcsak évekre, hanem évtizedekre szól, strapabíró és rendkívül ellenálló. Ezért, ha a tartósság az elsődleges szempont, és az övünk társ a mindennapokban, akkor egy egyszeri beruházás ezek fényében térülhet meg akár 20 évre is. Azonban valóban zsebbe nyúlós lesz, az üzletek polcain ne is nagyon keresgéljük, hiszen ott csak ritka esetben tudunk vásárolni Full Grain Leather övet. Teljes értékű bőr szíjjal igényes manufaktúrákban találkozhatunk, illetve egyedi megrendelés alapján csináltathatunk magunknak.
Ezzel a teljes spektrumot természetesen még nem fedtük le, hiszen a nubuk, velúr, ragasztott és lakkbőrökről is a közkedvelt típusok közé tartoznak.
Értjük most már, hogy egy csúcskategóriás teljes értékű bőr öv miért jóval drágább, és most még csak magáról a szíjról beszéltünk. De hol van még az övcsat?!
Emlékszünk a bevezetőre? 5 millió dollár, rongyrázás, sznobizmus, fényűzés, ki-ki döntse el maga, de már kitalálhattuk, hogy nem másról van szó, mint egy exkluzív férfi övcsatról.
7 Ferrari árából sem futná ki a világ legdrágább övcsatja
Nehéz elképzelni, ugye? Lélegzetelállító, és valóban nem hiányozhat belőle a már emlegetett gyémánt: egy 60,66 karátos, tökéletes tisztaságú, méreteit látva gigantikus (39.28 X 29.13 X 7.05 mm), származási helyét tekintve különlegesen ritka darab. A műalkotás nem más, mint a drágakő és a svájci mérnöki precizitás zseniális egyvelege egy férfi ékszerben ötvözve.
Lenyűgöző látvány, ahogy a mámoros konyak színű drágakő az egyhangúságot megtörő vörös és fehér arany mellett (magas osztályozású) titán foglalatban tündököl az extravagáns ékszer közepén, de csak úgy visszafogottan, semmi giccs (tényleg!), hiszen az egyedi sorszámos övcsatot lényegében hétköznapi viseletre (is) tervezte megálmodója, Roland Iten és Claude Sfeir. Az ultramodern precíziós szerkezetet 109 összetett alkatrészből Svájcban alkották meg, a gyártó egyedi szabadalma alapján, 18 hónap alatt.
A 100 %-ban szavatolt örök élettartamú műremek tehát az övcsatok új luxus dimenziója, amely - az árát tekintve azonban - sajnos csak a dúsgazdagok és milliárdos gentleman-ek kiváltsága marad.
Szerző: Ludvig Erika
2020. április